Recyklačná iniciatíva
Recyklácia nefunguje. Odpad z recyklačných kontajnerov nestíhame spracovávať. Ale čo keby tomu mohlo byť inak? Značka Frosch vďaka pokročilým technológiám, ktoré nepatentuje, dosahuje to, čo by malo byť budúcnosťou všetkých plastov spracovávajúcich firiem.
Produkty Frosch získavajú svoj obalový materiál v plastovom odpade, a to z 20% priamo zo žltých kontajnerov, do ktorých pravdepodobne aj vy každý deň vyhadzujete svoj vytriedený plastový odpad.
Princíp uzavretého cyklu
Značka Frosch usiluje o dosiahnutie skutočne uzavretého cyklu svojich produktov. Pretože ak je cyklus uzavretý, nevzniká žiadny nový plastový odpad. Veríme, že plast je materiál, ktorý je možné používať opakovane, a tak k nemu pristupujeme. Plast môže byť dobrým sluhom, ale zlým pánom, preto zo starých fliaš vyrábame fľaše nové.
V roku 2012 spoločnosť Werner & Mertz, výrobca značky Frosch, vyvinula so svojimi partnermi z odvetvia proces na získavanie vysoko kvalitného recyklovaného materiálu (recyklátu) z plastového odpadu. Ten je natoľko technologicky vyspelý a bezpečný, že môže byť využívaný aj na výrobu obalov pre kozmetické prípravky, čo bolo predtým nemysliteľné.
Výsledkom tohto úsilia je, že naše PET a PE fľaše sú vyrábané zo 100% recyklovaného plastu.
To bohužiaľ nie je bežná prax. Väčšina plastového odpadu je v súčasnej dobe downcyklovaná (recykluje sa tak, aby sa získal materiál nízkej kvality) a vyváža sa do iných krajín alebo sa spaľuje („energeticky využíva“). Iba malá časť prechádza spracovaním, z ktorého sa získa vysoko kvalitný materiál, teda upcykláciou. To je však skutočné plytvanie, pretože plast je materiál, ktorý je možné recyklovať takmer do nekonečna.
Čo je vlastne recyklát?
Často skloňované označenie, ale vieme čo si pod ním skutočne predstaviť a ako vzniká?
Recyklát označuje použitý plast, v našom prípade recyklovaný plast. Recykláty na výrobu našich PET fliaš (polyetyléntereftalát) pochádzajú zo žltého kontajnera na triedený plastový odpad (najmenej 20 %) a zo zálohovaných plastových fliaš (80 %).
Celé to funguje nasledujúcim spôsobom: Spoločnosť W&M vyvinula unikátnu technológiu vysokorýchlostnej laserovej spektroskopie na jemné vytriedenie PET vločiek z plastových fliaš nazhromaždených v žltých recyklačných kontajneroch, ktorá spočíva v laserovej separácii nečistôt a ich oddelení od čistého PET granulátu. Zostane čistý recyklát z jedinej suroviny. Z tohto materiálu vyrábame nové fľaše, ktoré je možné opäť vyhodiť do recyklačného kontajnera, znovu spracovať a znovu z nich vyrobiť fľaše. Vzniká tak nekonečná recyklačná slučka. Fľaše recyklujeme a vyrábame nové priamo na ploche nášho výrobného závodu vedľa výrobných liniek.
PIR vs PCR
Tieto záhadné skratky pod sebou skrývajú dva typy plastového odpadu, ktoré využívame na výrobu nových fliaš. PIR alebo recyklát z priemyselnej činnosti a PCR alebo recyklát zo spotrebiteľských plastov. Ako názov napovedá, recyklát z priemyselnej činnosti neprešiel rukami spotrebiteľov. PCR zase predstavuje druh plastového odpadu s ktorým sa stretávame každý deň – napríklad plastové tašky, obaly alebo vratné fľaše.
Neviditeľné nebezpečenstvo: mikroplasty
Okrem zjavného znečisťovania oceánov plastovým odpadom na náš číha ďalšie nebezpečenstvo v podobe tzv. mikroplastov. Týmto termínom sa označujú drobné plastové čiastočky z kozmetiky a čistiacich prostriedkov, ktoré sa dostávajú do oceánu a nakoniec aj späť k nám. Toto nebezpečenstvo teda neohrozuje len životné prostredie ale aj priamo nás. Mikroplasty sa dostávajú do našej potravy napríklad cez ryby a morskú soľ a ohrozujú tak naše zdravie.
Preto považujeme za kľúčové pristupovať k výrobe produktov inak a zaručujeme sa za to, že z našich produktov žiadne mikroplasty nevznikajú.
Primárne vs sekundárne mikroplasty
Sekundárne plasty vznikajú tak, že sa veľké kusy plastových obalov v dôsledku trenia či iného mechanického vplyvu rozpadajú behom času na menšie a menšie častice. Týka sa to všetkého odpadu, ktorý sa „stratí“ v životnom prostredí, ako napr. plastové tašky a fľaše, ale tiež otery z pneumatík, topánok, syntetického oblečenia. Primárne mikroplasty sa nachádzajú v zubných pastách, peelingových krémoch, sprchových géloch alebo šampónoch alebo v pracích práškoch. Tieto mikroplasty sú do produktov pridávané úplne zámerne.