Jedným zo základných pilierov značky Frosch je starostlivosť o životné prostredie. Nejedná sa o obyčajnú frázu, ale o filozofiu zakorenenú v základoch značky, a to už od roku 1986. Samozrejmosťou sú udržateľné obaly, z recyklovaných a opakovane recyklovateľných materiálov, ktoré sú súčasťou uzavretého cyklu – nevzniká teda žiadny nový plastový odpad, ktorý by zaťažoval našu planétu. Táto recyklačná iniciatíva zahŕňa ako plastové obaly fliaš, tak plne recyklovateľné etikety či netoxický tlačový atrament. Pri spracovaní plastov navyše nie je využívaná ropa, dopad na životné prostredie sa teda opäť minimalizuje.
Či už sa jedná o rastlinné zloženie z obnoviteľných zdrojov európskeho pôvodu alebo recyklované obaly, značka Frosch každoročne usiluje o to, aby svojimi inováciami prispela k udržiavaniu životného prostredia.
Našou novou iniciatívou pre Českú a Slovenskú republiku na rok 2022 a ďalšie roky je výsadba mladých stromčekov. Z každé dva produkty zakúpené u vybraných zákazníkov zasadíme novú sadenicu.
Pre sadivo sme si zvolili oblasť Moravského krasu a blízke okolie, kde sme v kontakte so skúsenými lesníkmi a zhruba 450 malými vlastníkmi, ktorých podporíme pri zalesňovaní nových oblastí.
Ťažkostí, ktorým čelia české lesy je rad. Neslávne známy podkôrnik ničí každý rok tisíce hektárov lesa. Najviac zasiahnuté sú smrekové monokultúry, ale aj borovice a niektoré druhy listnatých drevín. Lesy ale netrápi iba tento parazit. Škodí im aj sucho, vietor a nedostatok podzemnej vody, z ktorej stromy čerpajú vlahu. Stromy porazené napríklad vetrom potom napáda druhotný škodca, lykožrút, ktorý sa veľmi rýchlo množí a vo finále napadá aj zdravé stromčeky. Vplyvom hubových ochorení, ako je drevokazná huba václavka, ubúdajú z našich lesov ako ihličnany, tak aj bresty a jasany. Jasany napáda aj ničivá nekróza, vďaka ktorej tieto krásne stromy chradnú každoročne na tisícoch hektárov.
Ako sa mení klíma v strednej Európe, mení sa aj skladba našich lesov. Podľa správy ministerstva životného prostredia bolo v roku 2019 prvýkrát v histórii vysadených viac listnatých ako ihličnatých stromov, ktoré pokrývajú podkôrnikom a suchom zdevastované holiny. Pestrý lesný porast je totiž menej náchylný k hrozbám ako je podkôrnik a dokáže sa lepšie prispôsobovať klimatickým zmenám. Tieto nové lesy sadíme pre budúce generácie, kým totiž vznikne nový vyrastený les, trvá to zhruba 100 rokov.
Niet pochýb, že výsadbu nových stromčekov treba podporiť. Pre túto aktivitu sme si vybrali Moravu, pretože bola a je jedným regiónov dlhodobo najviac trpiacich vplyvom sucha, podkôrnika a ďalších parazitov.
Výsadbou novej sadeničky však práca nekončí. Naďalej ich treba chrániť, pred zverou, ako sú jelene alebo daniele, ktorí si obzvlášť pochutnajú na listnatých sadeniciach. Túto starostlivosť zverujeme do rúk odborníkov. A aké stromčeky budeme sadiť? Aj toto rozhodnutie nechávame na skúsených lesníkoch, ktorí rozhodnúť kde a aký druh stromčeka bude vysadený, aby bol čo najlepšie podporený miestny ekosystém. Vyberať sa bude medzi 7 – 8 druhmi drevín, od javorov, smrekovcov, bukov až po smreky. Prvá výsadba prebehne na jeseň 2022. V každom cykle môže byť vysadených až 5 000 sadeníc.